Sveriges häftigaste handbollsklubb

Philip Henningsson ny tränare i IFKs P09

2025-05-28

Vi kan med glädje meddela att Philip Henningsson, A-lagsspelare och landslagsmeriterad handbollsstjärna, kommer att kliva in som tränare för Pojkar 2009 under den kommande säsongen samtidigt som han fortsätter sina egna karriär i vårt A lag!

Det här är en fantastisk möjlighet för våra unga spelare att utvecklas både tekniskt och mentalt under ledning av en spelare med stor erfarenhet från både Handbollsligan och internationella sammanhang. Med Philip vid rodret får våra killar inspiration, kunskap – och en direkt inblick i hur det är att spela på allra högsta nivå.

Jag ser verkligen fram emot att få jobba med P09. Det känns kul att kunna ge tillbaka till klubben och samtidigt få vara en del av spelarnas resa. Förhoppningsvis kan jag dela med mig av både tips och motivation, säger Philip Henningsson.

Vi ser fram emot en säsong fylld av energi, glädje och utveckling – med en riktig IFK-profil vid sidlinjen i P09.

Att ha en förebild som Philip involverad i vår ungdomsverksamhet är enormt värdefullt. Det stärker både spelarutvecklingen och sammanhållningen i hela föreningen, säger Mattias Thurban, ungdomsansvarig i IFK Kristianstad.

Till nyhetsarkivet