Sveriges häftigaste handbollsklubb

Tung förlust för IFK i Alstermo

2025-11-30

Säsongens andra förlust i Handbollsligan kom i Alstermo på lördagskvällen. IFK hade ett jobbigt bortamöte med Amo och föll med 30–32.

Inledningsvis såg det bra ut för de brandgula i lördagens match i Amokabel-hallen. Isaac Biel Nilsen och Elliot Stenmalm gjorde tidiga avtryck i målprotokollet för IFK:s del och när knappt tio minuter var spelade ledde gästerna med 8–4, men fyramålsledningen skulle visa sig bli kortvarig. Amo började nämligen jobba sig tillbaka i matchen kort därefter och när Axel Månsson gjorde 10–11 efter 19 spelade minuter var det sista gången IFK hade skaffat sig en ledning i matchen.

Amo gjorde fyra raka mål mellan matchminut 23 och 27 och gick till paus med halvtidsresultatet 19–15. IFK hade, som siffrorna avslöjar, svårt att få försvarsspelet att fungera och framåt saknades den rätta skärpan för att hålla jämna steg med det småländska hemmalaget.

I den andra halvleken drog Amo ifrån ytterligare. Tio minuter in i den avslutande akten ledde hemmalaget med sex mål, vilket skulle visa sig bli en för lång och för brant uppförsbacke för de brandgula denna afton. Med lite drygt en kvart var att spela gjorde Albin Selin 25–23-målet i matchen, men tre raka mål från hemmalaget släckte IFK:s hopp om upphämtning den gången. Nästa stora chans till att komma ikapp Amo kom med tre och en halv minut kvar av matchen när IFK hade friläge och chans att göra 29–28. Men en räddning av Josip Cavar, som var bra ikväll och som dessutom hade en hel del glädje av sina stolpar och ribban, grusade IFK:s möjligheter att skaka om Amo på allvar.
Med lite drygt en minut kvar gjorde Albin Selin 30–29, men smålänningarna gav svar på tal i anfallet efter och när Isaac Biel Nilsen gjorde målet som innebar 31–30 var bara 18 sekunder kvar att spela. Mathias Pedersen, som gjorde nio mål ikväll och därmed fick dela på titeln matchens målkung med Axel Månsson, avgjorde definitivt när han gjorde 32–30 med bara enstaka sekunder kvar att spela.

IFK spelar sin nästa match på tisdag den 2 december när de brandgula tar sig an kroatiska Sesvete i Kristianstad Arena klockan 18.45. Matchen som spelas i den sista omgången i den första gruppspelsrundan i European League är direkt avgörande för vilket av de båda lagen som tar sig vidare till nästa fas i turneringen. IFK måste minst spela oavgjort för att ta sig vidare medan Sesvete att tvingat att vinna för att få fortsätta spela i European League den här säsongen. Biljetter till matchen köper du här.

Amo HK–IFK Kristianstad 32–30 (19–15)
IFK:s målskyttar:
Axel Månsson 9, Isaac Biel Nilsen 6, Albin Selin 6 (4), Elliot Stenmalm 5,
Emil Frend Öfors 2, Herman Josefsson 2.

Målutveckling
’5: 1–3
’10: 5–8
’15: 8–10
’20: 11–11
’25: 24–20
’30: 19–15
’35: 22–18
’40: 24–19
’45: 25–23
’50: 28–23
’55: 29–27
’60: 32–30

Utvisningar: Amo: 1, IFK: 1.
Publik: 251

Text: Christoffer Ferdinandsson
Foto: Peter Lindström

Till nyhetsarkivet