Sveriges häftigaste handbollsklubb

IFK förlorade första åttondelsfinalen i European League

2026-04-01

Det var brandgul ledning i paus, men det var till slut Nexe som gick segrande ur den första av de två matcherna i åttondelsfinalen i European League. Brandgula missar i klara lägen i andra halvlek blev förödande när de kroatiska gästerna vann med två bollar.

IFK var något trögstartade och hittade in i matchen på allvar först mellan matchminut 10 och 15. Dessförinnan hade de kroatiska gästerna glidit igenom det brandgula försvaret tämligen enkelt och hade läge att gå till en tidig fyramålsledning. Men det var då IFK började kliva in i handlingarna och ett gäng IFK-spelare började komma in efterlängtade stim. Emil Frend Öfors ansvarade för fyra raka IFK-mål, Albin Selin gjorde sedan tre i följd innan det var Axel Månssons tur att sätta de fyra nästa brandgula fulträffarna. I andra änden av banan började IFK-försvaret stå högre och var tuffare och kombinationen av dess nyss nämnda gjorde att hemmalaget kunde vända underläge till ledning.

När första kvarten var spelad ledde IFK för första gången i matchen och hade sedan kommandot i restan av första halvlek. Elliot Stenmalm vispade in IFK:s 21:a och halvlekens sista mål när klockan stod på 29.56. Axel Månsson, Albin Selin och Emil Frend Öfors gjorde fyra mål vardera och var med det målbäst i IFK efter 30 minuter.

Andra halvleken var inte särskilt gammal när Nexe började närma sig IFK. I matchminut 38 och 39 gjorde kroaterna tre raka mål och gick med dem upp i ledning för första gången i den andra akten. Liam Kjellam (som spelade merparten av matchen och gjorde en fin insats med fem mål) och Axel Månsson såg förvisso till att skjuta IFK till ledning när de gjorde 26–25 och 27–26 kort efter att Nexe hade tagit tag i taktpinnen, men det var också de sista två gångerna de brandgula skulle vara i förarsätet denna tisdagskväll, skulle det visa sig.

Inbytte Victor Bang i IFK-målet motade ett kantskott med huvudet (och tack och lov kunde dansken mellan stolparna spela vidare till synes oskadd), och gjorde ytterligare fyra andra parader, men IFK:s burväktare och hans kollega Hayder Al-Khafadji fick dessvärre se sig besegrade i målvaktsmatchen denna afton. Bortalagets målvakter gjorde åtta räddningar vardera och den ena av dem, Marcel Jastrzębski, slutade matchen på 40 i räddningsprocent, vilket han var bäst på banan med. Nexe-målvakten var bra, men han fick också hjälp av en rad brandgula avslut som saknade den där sista skärpan som krävs för att bollen ska hitta in i nät. Under matchens sista tio minuter fanns det definitivt möjligheter för IFK att komma ikapp sina kroatiska gäster, men varje gång de brandgula kom i ett jätteläge (och det fannas flera) för att kvittera slutade det med skott utanför, i stolpen eller på Jastrzębski i moståndarmålet. Om det var de två tuffa matcherna som IFK spelade under den Final 4-helgen som var anledningen till att skärpan inte riktigt var där går bara att spekulera i, men det är knappast osannolikt att den korta återhämtningstiden mellan IFK:s guldhelg i Halmstad och den första åttondelsfinalen i European League spelade roll i tisdagens match Nexe som slutade 34–36. Nu måste IFK vinna med tre bollar i nästa veckas returmatch i Kroatien för att få möta THW Kiel i kvartsfinal och hålla liv i den här säsongens Europaäventyr.

För IFK väntar nu närmast SM-kvartsfinalmatch 1 mot HF Karlskrona. Matchen spelas i Kristianstad Arena på långfredagen den 3 april med start 19.00. Biljetter till matchen finns att köpa på ifkkristianstad.ebiljett.nu

IFK Kristianstad–RK Nexe 34–36 (21–18)
IFK:s målskyttar:
Axel Månsson 7, Emil Frend Öfors 6, Liam Kjellaman 5, Albin Selin 4, Herman Josefsson 3,
Isaac Biel Nilsen 3, Einar Bragi Adalsteinsson 2, Anton Hallbäck 2, Elliot Stenmalm 1, Philip Henningsson 1.

IFK:s målvakter
Hayder Al-Khafadji: 5/25 (20%)
Victor Bang: 6/22 (27,27%)

Målutveckling
’5: 3–4
’10: 6–8
’15: 10–9
’20: 12–12
’25: 16–13
’30: 21–18
’35: 23–21
’40: 25–25
’45: 28–28
’50: 29–32
’55: 31–33
’60: 34–36

Utvisningar, två minuter: IFK: 3, Nexe: 8 (Ett rött kort på Leon Vucko efter tre tvåminutersutsningar).
Publik: 2272
Domare: Suresh Thiyagarajah och RameshThiyagarajah, Tyskland.

Text: Christoffer Ferdinandsson
Foto: Visual Fares

Till nyhetsarkivet