Sveriges häftigaste handbollsklubb

IFK tappade en matchboll i SM-kvarten – åkte på förlust på hemmaplan

2026-04-13

IFK tog inte chansen att ta sig till SM-semifinal på måndagskvällen. De brandgula ledde kvartsfinal 3 fram till paus, men öppnade andra halvlek svagt, tappade sitt försprång och kom sedan aldrig ikapp Karlskrona som vann med slutsiffrorna 30–34 (18–17). Nu väntar en fjärde kvartsfinalmatch i Blekinge på torsdag.

IFK öppnade kvartsfinal 3 starkast. De brandgula skaffade sig en tidig tremålsledning när Isaac Biel Nilsen gjorde 4–1 i matchminut fem. IFK var i förarsätet under i princip hela första halvlek och ledde mestadels med två eller tre mål. Man hade även läge att gå upp i ett fyramålsförsprång när runt 20 minuter var avverkade, men en bortkastad brandgul kontringspassning hamnade hos Karlskrona som gjorde 12–10 när IFK precis hade haft siktet på att göra 13–9. Chansen till hemmalagets fyramålsledning sumpades – och någon möjlighet till en såpass stor IFK-ledning kom aldrig igen i måndagens match i Kristianstad Arena, skulle det visa sig.
Philip Henningsson och Elliot Stenmalm var IFK:s hetaste spelare i första halvlek. Under de inledande 30 minuterna gjorde Henningsson gjorde tre mål och Stenmalm svarade för fem fullträffar, flest i IFK så långt.

Det stod 18–17 när det var dags för paus under vilken Markus Olsson fick motta hyllningar i Kristianstad Arena för sin långa och framgångsrika karriär. IFK-ikonen som har både flest och tyngst rekord i klubben, såsom flest mål och flest spelade matcher, fick även sitt nummer pensionerat av IFK, vilket inte har hänt tidigare i klubbens 126-åriga historia. Olsson och publiken fick även veta att en vepa med Olssons 4:a kommer att placeras under jumbotronen i Kristianstad Arena.
Strax innan hyllningen av Markus Olsson var det utdelning av priset God kamrat som i år gick till IFK:s ungdomsspelare Emil Söderman.

När det var dags för match igen efter halvtidsvilan var det Karlskrona som kom ut från oklädningsrummet som det mest påkopplade av de båda lagen. Gästerna från Blekinge började med boll i den andra akten och såg till att IFK:s uddamålsledning raderades ut med en gång. Karlskrona gick också upp i ledning och för första gången i matchen var det IFK som fick jaga. Axel Månsson kvitterade ett par gånger om när han gjorde både 19–19 och 20–20, men därefter körde de brandgula fast i anfallsspelet. Karlskrona gjorde sedan tre raka mål innan Anders Hallberg tog timeout för hemmalaget.

IFK närmade sig sedan Karlskrona sakta men säkert och kom ikapp när Albin Selin gjorde 28–28 på straff med tio minuter kvar att spela. Några anfall senare hade Elliot Stenmalm läge att skjuta IFK till ledning för första gången på över 20 minuter, men avslutet som kunde ha blivit 30–29 smet utanför stolpen. Istället gjorde IFK-forstrade Isak Larsson, som blev matchens målkung med 11 mål, 29–30 på straff i sekvensen efter. Karlskrona släppte aldrig sin ledning igen och gled ifrån IFK som avslutade matchen med missar och felpassningar som var typiska för hela den brandgula måndagskvällen.

Matchen slutade 30–34 vilket innebär att det nu står 2–1 i SM-kvartsfinalserien i brandgul favör. På torsdag, den 16 april, klockan 19.00, spelas den fjärde kvartsfinalmatchen mellan IFK och HF Karlskrona i Brinova Arena i Karlskrona.

IFK Kristianstad–HF Karlskrona 30–34 (18–17)
IFK:s målskyttar: Axel Månsson 9, Elliot Stenmalm 7, Albin Selin 5 (4), Philip Henningsson 4, Isaac Biel Nilsen 2, Einar Aðalsteinsson 1, Anton Hallbäck 1, Herman Josefsson 1.

IFK:s målvakter
Hayder Al-Khafadji: 6/28 (21%), Straffar: 1/4 (25%), totalt: 7/32 (22%)
Victor Bang: 4/10 (40%), Straffar: 0/3 (0%), totalt: 4/13 (30%)

Matchens lirare IFK: Axel Månsson
Matchens lirare i HF Karlskrona: Isak Larsson

Målutveckling
’5: 4–2
’10: 5–4
’15: 9–8
’20: 12–10
’25: 15–13
’30: 18–17
’35: 20–22
’40: 22–24
’45: 24–27
’50: 27–28
’55: 29–30
’60: 30–34

Utvisningar: IFK: 3, HF Karlskrona : 2
Publik: 3217

Text: Christoffer Ferdinandsson
Foto: Peter Lindström

Till nyhetsarkivet