Sveriges häftigaste handbollsklubb

Inför semifinal 1 mot Alingsås HK: "Tuffa och noggranna"

2026-04-23

Det är dags för SM-semifinal där Alingsås HK står för motståndet. IFK är beredda på ett fysiskt motstånd och ett gästande lag som gillar att kontra. – Det gäller att vi håller nere de tekniska felen, säger IFK:s assisterande tränare Björn Sätherström.

Efter seger med 3–1 i matcher i kvartsfinalen mot HF Karlskrona är IFK framme i SM-semifinal. De brandgula ställs mot Alingsås HK som slog IFK Skövde med 3–1 i matcher i sin kvartsfinal efter ett målsnålt och jämnt avgörande i den fjärde matchen som slutade med en inskickad protest från Skövde. Protesten, som gällde det som skulle kunna ha varit ett kvitteringsmål som kom i samband med slutsignalen, avslogs och Alingsås avancerade till semifinal efter slutsiffrorna 18–17(!).

Få mål verkar vara Alingsås melodi. Efter en knackig start på säsongen har Handbollsligans grunsdseriefemma från Västergötland blivit bättre och bättre efter att ha gått tillbaka till ett klassiskt AHK-spel som präglas av tufft försvarsspel och snabba kontringar. Just detta är IFK förberedda på inför semifinalmatch 1 i Kristianstad Arena på torsdagskvällen.
– Vi måste vara smarta. Vi vill inte hamna i för många situationer där vi stångas mot ett fysiskt försvar. Och gör vi tekniska fel hugger deras kantspelare (Samuel Lindberg och Benjamin Helander) direkt, säger Björn Sätherström.

IFK:s assisterande tränare fortsätter:
– Vi ska vara tuffa och noggranna, både framåt och bakåt, säger Sätherström.

IFK kommer till torsdagens inledande semifinalmatch med fullt lag, detta efter att tidigare skadade mittsexan William Höghielm är spelklar för första gången på snart en månad.

IFK Kristianstad–Alingsås HK – SM-semifinal 1 (bäst av 5) 
Avkast: Torsdag 23 april, 19.00. 
Spelplats: Kristianstad Arena. Arenan öppnar 17.00
Truppen: Samtliga IFK-spelare är tillgängliga för spel.
Biljetter: Biljetter köps här eller på plats i Arenan.  
Mat och dryck: Våra restauranger och barer är öppna som vanligt. Ta del av vårt erbjudande "Bira och burgare" där du får hamburgare, nachos, och en dryck för 179 kronor. Förboka din bira och burgare här.
TV/Stream: Matchen visas på Handbollsligan Live.

Text: Christoffer Ferdinandsson
Foto: Peter Lindström

Till nyhetsarkivet