Sveriges häftigaste handbollsklubb

Prisregn på Nordöstra Skånes Idrottsgala

2019-01-28

Säsongen 2017–18 blev den mest framgångsrika i klubbens historia. Fjärde raka seriesegern, ett fjärde raka SM-guld, publikrekord, historisk åttondelsfinal i Champions League, vårt damlag vann division III utan att tappa ett enda poäng och våra ungdomar fortsatte göra stora framsteg.
I lördags arrangerades Nordöstra Skånes Idrottsgala där de bästa idrottarna för 2018 skulle koras.
IFK Kristianstad var nominerade i fyra kategorier och vann samtliga priser!

Valter Chrintz vann priset som årets genombrott, IFK Kristianstad som årets förening, Ola Lindgren blev årets tränare och Philip Henningsson vann priset som årets idrottsprofil.

Fler utmärkelser under kvällen

Under kvällen uppmärksammades även fler insatser under 2018.
Kristianstad Kommun delade ut pris till idrottare eller lag som tagit medaljer i olika mästerskap. Valter Chrintz, fick ta emot pris för UVM-guldet i somras, Albin Lagergren och Philip Henningsson för EM-silvret i Kroatien samt våra pojkar 03 för guld - och brons i USM.

Stort grattis till er alla.

Till nyhetsarkivet