Sveriges häftigaste handbollsklubb

Sandra Persson flyttas upp!

2021-03-31

Sandra är född 2001 och har Näsby som moderklubb. Redan när damerna vann division 2 under säsongen 2018/2019 gjorde Sandra A-lagsdebut. När Hedda Jansson valt att flytta till Karlskrona och Julia Holck-Clausen väljer att fokusera på studier så hämtas alltså ersättaren från de egna leden och klubbens utvecklingslag.

Mattias Johansson:
”Till skillnad från många andra av våra spelare som under den här säsongen haft en ofrivillig paus från handbollen, så har Sandra haft en frivillig paus då hon tidigt signalerade att hon ville tillbringa vinterhalvåret i norra delen av landet. Att hon kommer hem igen och vill spela handboll med damerna gör mig oerhört glad. Det är en tjej med stor utvecklingspotential och kommer passa perfekt in i gruppen ur ett socialt perspektiv.”

Sandra Persson:
"Jag är väldigt glad och tacksam att jag fått denna chansen att få hoppa upp ett steg och spela med damerna. Det är ett oerhört skickligt och härligt lag, jag ser fram emot att se min egen och lagets utveckling den kommande säsongen."

Till nyhetsarkivet