Sveriges häftigaste handbollsklubb

IFK besegrade Toulouse efter jättematch i Frankrike

2025-10-14

IFK inledde Europaäventyret på bästa vis. På tisdagskvällen besegrade de brandgula gruppfavoriten Toulouse på bortaplan efter en solid laginsats och smått makalösa prestationer av Hayder Al-Khafadji och Axel Månsson som gjorde nio mål i södra Frankrike.

IFK fick en drömstart i den första halvleken. De brandgula gjorde fyra raka framåt, men det var framförallt längst bak som den stora brandgula prestationen stack ut som allra mest. Hayder Al-Khafadji var omutlig i IFK-kassen, attackerade de franska skyttarna som en flygande fantom och såg, tillsammans med ett taggat brandgult försvar, till att Toulouse fick vänta på sitt första mål tills matchuret stod på 11.26. Den första halvleken i European League-premiären var Al-Khafadjis bästa hittills i IFK och trots att den förra Sävehof-målvakten Simon Möller också svarade för del parader blev Toulouse-burväktaren klart överglänst i den svenska målvaktsduellen. Totalt gjorde Al-Khafadji 14 räddningar i matchen och merparten av dem var minst sagt kvalificerade.

Framåt var Axel Månsson bäste brandgula målskytt i den första halvleken med fyra fullträffar, tätt följd av Albin Selin som hittade nätet tre gånger under de första 30 minuterna. IFK kunde göra en hel del snabba och förhållandevis enkla mål på omställningar som möjliggjordes av Al-Khafadjis räddningar, bollstölder eller tekniska fel från Toulousespelarna. 11–15 var ställningen i halvtid och IFK:s fyramålsförsprång i paus var välförtjänt.

I den andra halvleken fortsatte IFK att hålla koll på sin ledning. Fransmännen fick visserligen oftare hål på Hayder Al-Khafadji när de kom till sina lägen, men Toulouse drog å andra sidan på sig en hel del tekniska fel som gjorde att IFK kunde behålla och utöka sitt försprång som var så mycket som sex bollar stort vid ställningen 16–22 när tio minuter var spelade av andra halvlek. Einar Aðalsteinsson var sin vana trogen både snabb i fötterna och stark i armarna i försvaret och firade stora framgångar när han avlossade den isländska bössan i den andra änden av banan. Aðalsteinsson gjorde totalt sex mål i matchen, näst flest i tisdagens IFK-målliga. På kanten var Albin Selin säkerheten själv när han fördelades bollar och med sina sammanlagt fem fullträffar blev han den tredje främsta IFK-målskytten i Frankrike. Axel Månsson var den som hamnade överst på den brandgula målgörarpallen för kvällen med sina nio mål – och det var inte vilka mål som helst han gjorde. Ena stunden kom han i rena frilägen efter att ha dansat med fransoserna så att de var uppe på läktaren för att köpa brie och baguette (fransmännens motsvarighet till korv med bröd) och andra stunden slungade han stenhårda underjamare så att det sjöng i kryssen bakom Toulousemålvakterna. Månsson kom dessutom att få en högst betydande roll när matchen skulle avgöras.

IFK-prestationerna var både många och imponerande, men fransmännen började så sakta att knappa in på IFK:s ledning ju längre matchen gick och när lite drygt 55 minuter var avverkade gjorde hela matchens främste målskytt, Nemanja Ilic 26–26 för hemmalaget, med ett av sina tio mål för kvällen. Herman Josefsson, som för övrigt gjorde en urstark insats bakåt, replikerade dock omedelbart och när Axel Månsson följde upp med att kontra in 26–28 strax därpå luktade det brandgul seger på nytt i Palais des sports André-Brouat. Fransmännens kvitteringsmål med fem minuter kvar att spela förblev också den enda gången de båda lagen låg jämsides. Axel Månsson gjorde det matchavgörande 29:e målet för IFK och därefter knep Hayder Al-Khafadji ett kantläge som blev Toulouse sista avslut i matchen. Anton Hallbäck fick sedan äran att sätta den definitiva spiken i kistan när han stegade fram och tryckte in 28–30 i slutsekunderna.

IFK spelar sin nästa match på tisdagen den 21 oktober, då de brandgula möter Sesvete i Kroatien i den andra gruppspelsomgången i EHF European League. Matchen har avkast 18.45.
Nästa hemmamatch är inte förrän lördagen den 25 oktober då IFK ställs mot Hammarby i det första kvartsfinalmötet i ATG Svenska cupen. Matchen börjar 16.00 och biljetter till den matchen köper du här.

Fenix Toulouse–IFK Kristianstad 28–30 (11–15)
IFK:s målskyttar:
Axel Månsson 9 (1), Einar Aðalsteinsson 6, Albin Selin, 5, Emil Frend Öfors, 3 Philip Henningsson 2, Anton Hallbäck 2, Herman Josefsson 2, Elliot Stenmalm 1.

Målutveckling
’5: 0–2
’10: 0–4
’15: 3–6
’20: 6–10
’25: 9–13
’30: 11–15
’35: 14–17
’40: 16–22
’45: 19–23
’50: 22–25
’55: 25–26
’60: 28–30

Utvisningar: Fenix Toulouse: 5 (varav ett rött kort), IFK: 5.

Text: Christoffer Ferdinandsson
Foto: Peter Lindström

Till nyhetsarkivet